Czy o wartości i sukcesie w branży muzycznej decyduje dziś tylko jeden parametr: liczba odsłon? Czy każdy odbiorca może być jednocześnie twórcą, a wszystko da się już zimitować elektronicznie? Czy istnieje recepta na wartościowe zajęcia edukacji artystycznej? I czy warto jeszcze robić festiwale?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć podczas Konferencji muzycznej MusicOn, która odbędzie się 24 sierpnia w Pałacu Jankowice. Wydarzenie towarzyszyć będzie III edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Tarnowo Podgórne 2023.
W kameralnych, pałacowych przestrzeniach swoimi doświadczeniami podzielą się z nami m.in. dziennikarze muzyczni, twórcy lokalnych i ogólnopolskich festiwali oraz przedstawiciele instytucji kultury.
Panel 1: Ewolucja muzyki w erze cyfrowej: nowe dźwięki, nowe media, nowe możliwości.
Dostępność muzyki w formacie cyfrowym, otworzyła nieskończone możliwości twórcze, dystrybucyjne i społecznościowe. Będziemy mówić o sprawach technicznych, ale także znacznie szerzej o zmianach w przemyśle muzycznym. O tym w jaki sposób nowe narzędzia i platformy wpływają na proces tworzenia, wydawania i odbioru muzyki.
Prowadzący
Franciszek Walerych
dziennikarz Radia Poznań
Dziennikarz radiowy związany z Polskim Radiem Poznań. Prowadzi popołudniową audycję Berwińskiego 5. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy jako lektor, konferansjer czy prowadzący spotkania autorskie. Poznaniak z krwi i kości.
Prelegenci
Jakub Mikołajczak
realizator dźwięku i inżynier systemów nagłośnieniowych
Absolwent Akustyki UAM. Prowadzi zajęcia z zakresu szeroko pojętej realizacji dźwięku na kierunku Reżyseria Dźwięku UAM. Na co dzień zajmuje się projektowaniem i optymalizowaniem systemów nagłośnieniowych na potrzeby instalacji, koncertów, festiwali i produkcji telewizyjnych oraz realizacją dźwięku. Zrealizował setki koncertów największych gwiazd estrady. Od kilku lat jest również przedstawicielem marki Adamson produkującej najwyższej klasy systemy nagłośnieniowe.
Alicja Dec
prezenterka oraz autorka audycji w Radiu Emaus
W Radiu Emaus pracuję od 2019 roku. Prowadzę codzienne pasmo „W środku dnia” od poniedziałku do piątku, jestem też autorką audycji: „Ekosfera” w tematyce ekologii, „Książki poświęcone” i „Książki na weekend”, gdzie prowadzę wywiady z autorami, a także „Trochę kultury” o tematyce kulturalnej.
Wolontariacko działam w redakcji muzycznej Radia Afera, gdzie przeprowadzam wywiady z artystami alternatywnej polskiej sceny muzycznej.
Jakub Antkowiak
Szef Muzyczny Radia Afera
Rocznik ’93, prezenter i dziennikarz radiowy. Od 2019 działa w Radiu Afera.
Prowadzi listę przebojów (Aferzasta), magazyn muzyczny (Aferytm), a od października ’20 jest szefem muzycznym Radia Afera.
Otwarty na różne gatunki muzyczne, stara się nie ograniczać i ciągle poszukuje interesujących, nieoczywistych dźwięków.
Uczęszcza na koncerty głównie mniej znanych artystów, a także promuje nieodkryte zespoły z Polski.
Piotr Landsberg
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, kulturaupodstaw.pl
Doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Departamencie Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, gdzie kieruje oddziałem zajmującym się popularyzacją kultury. Współtworzy portal Kulturaupodstaw.pl.
Panel 2: Czy i jak robić festiwale?
Porozmawiamy o tym czy jedynym celem festiwalu jest dostarczanie rozrywki czy może za logo jednak stoi coś więcej. Czy ważniejsza jest idea, czy pieniądze? Jak zaplanować budżet? Co może pójść nie tak podczas produkcji ? A także o tym, jaki wpływ mają festiwale na rozwój lokalnej sceny i życie mieszkańców.
Prowadząca
Agnieszka Rzeźnik
producentka wydarzeń i akcji społecznych, dziennikarka, PR menager
Koordynatorka Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Urzędzie Gminy Tarnowo Podgórne. Redaktor naczelna gazety „Sąsiadka-Czytaj”. Producentka wielu wydarzeń i akcji społecznych. Od lat związana ze środowiskiem PR.
Prelegenci
Aleksandra Rutkowska
Rzeczniczka Prasowa i Dyrektorka Komunikacji Fundacji WOŚP
Rzeczniczka Prasowa i Dyrektorka Komunikacji w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizującej m.in. Pol’and’Rock Festival (wcześniej: Przystanek Woodstock), Finał WOŚP czy Eliminacje do Pol’and’Rock Festival. Przez wiele lat zaangażowana wolontariacko w realizację koncertów oraz wydarzeń kulturalnych i charytatywnych o skali lokalnej. Organizacji eventów przygląda się zarówno od strony produkcyjnej, jak i promocji i komunikacji.
Michał Kosiński
Dyrektor Artystyczny Festiwalu Piosenki Polskiej im. Janusza Kondratowicza w Luboniu
Michał Kosiński to miłośnik, znawca, propagator polskiej piosenki. Organizator i producent wielu prestiżowych koncertów, festiwali i wydarzeń kulturalnych. W latach 2004-2008 twórca i dyrektor generalny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Anny Jantar i Międzynarodowego Festiwalu Twórców Polskiej Piosenki we Wrześni. Pomysłodawca i organizator odbywających się w latach 2003-2008 koncertów z cyklu Wielkopolska Noc Rocka I Bluesa. Od 2016 roku Michał Kosiński jest Dyrektorem Artystycznym i Reżyserem Festiwalu Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza. Festiwal odbywa się w Luboniu już od 2009 roku. W 2021 Festiwal Polskiej Piosenki im. Janusza Kondratowicza w Luboniu zdobył Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej.
Sara Kordek
Creative Director w Good Taste Production
Dyrektor Kreatywna w firmie Good Taste Production specjalizującej się w kompleksowej organizacji tras koncertowych. Odpowiada za booking artystyczny i programowanie line upow takich wydarzeń jak Salt Wave Festival, Lekko Festiwal czy Edison Festival. Dziś odpowiedzialna za tworzenie koncepcji kreatywnych, swoje pierwsze kroki w branży muzycznej stawiała jako producentka tras koncertowych. Prelegentka wielu konferencji międzynarodowych takich jak ILMC, ESNS, Glaz Music France, Sharpe Festival czy International Music Showcase Festival w Izraelu.
Przemysław Kieliszewski
Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu
prawnik z wykształceniem muzycznym, absolwent prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta G.F.P.S. na Georg-August-Universität w Getyndze, doktor nauk humanistycznych w zakresie polityki kulturalnej, prowadzi wykłady dla studentów Kulturoznawstwa i Wiedzy o Teatrze UAM. Autor publikacji z zakresu zarządzania kulturą i polityki kulturalnej. Od 1994 r. menedżer artystów oraz zespołów w Polsce i za granicą. Organizator kilkuset koncertów i przedstawień.
Michał Merczyński
Prezes Fundacji Malta
Polski kulturoznawca, animator kultury, menedżer instytucji oraz festiwali kulturalnych. Wieloletni dyrektor i inicjator Festiwalu Malta w Poznaniu. W 2002 wraz z Lechem Raczakiem uhonorowany przez tygodnik „Polityka” dyplomem „Kreator kultury”. W 2013 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Panel 3: Muzyka jako narzędzie inspiracji, twórczości i edukacji: Wyzwania i perspektywy dla ośrodków kultury, nauczycieli muzyki i wokalistów.
Jak wykorzystać muzykę do integracji różnych kultur i społeczności? Porozmawiamy o trendach, narzędziach i innowacjach w dziedzinie edukacji muzycznej i artystycznej. W towarzystwie pedagogów/ wokalistów podzielimy się także pomysłami jak tworzyć warunki sprzyjające rozwijaniu kreatywności i twórczego potencjału.
Prowadzący
Szymon Kozłowski
dziennikarz telewizji WTK
Prelegenci
Magdalena Jabłońska
Dyrektorka Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza w Kwilczu
Dyrektor Kwileckiego Centrum Kultury i Edukacji im. Floriana Mazurkiewicza oraz Biblioteki Publicznej w Kwilczu. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku Menadżer Kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz studia podyplomowe na UAM w Poznaniu na kierunku Wiedza o Kulturze. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobyte podczas pracy na stanowisku nauczyciela w szkole, kierownika artystycznego zespołów tanecznych i wokalnych. W latach 2008.-2015 Prezes Stowarzyszenia Grupy Muzycznej MIKANO. Obecnie Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Stara Szkoła 19”. Koordynatorka wielu projektów kulturalnych oraz społecznych realizowanych w licznych partnerstwach .
Marta Cugier
Wokalistka zespołu Lombard
Od 1999 roku wokalistka zespołu Lombard.Marta Cugier zagrała 1500 koncertów, nagrała 2 płyty autorskie, płytę Live z koncertem z Trójki, DVD z widowiskiem „Drogi do wolności” oraz płytę „Lombard swing” z hitami zespołu w tytułowej konwencji. Producentka i wydawca swoich artystycznych pomysłów.
Karina Biała
Dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym
Marzena Łopińska
Dyrektorka Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Tarnowie Podgórnym
Absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu wydziału instrumentalnego w specjalności flet oraz Studiów Podyplomowych „Menadżer Kultury” na WSUS w Poznaniu. Współpracując z Jackiem Kowalskim i zespołem Monogramista JK, zrealizowała nagrania 10 płyt CD oraz programów telewizyjnych i koncertów radiowych (TVP, Radio Poznań, Radio Opole); koncertuje w kraju i za granicą. Nauczyciel fletu w PSM I st., PSM II st. i OSM II st. w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu
Janusz Szrom
muzyk, wybitny wokalista jazzowy, pedagog, wielokrotny Jazzowy Wokalista Roku według plebiscytu miesięcznika JAZZ FORUM, kompozytor, aranżer
Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 oraz 2014. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Udekorowany Medalem Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.