Przejdź do treści

OFP Tarnowo Podgórne 2024: Odkrywamy festiwalowe karty

Powili odkrywamy karty IV Ogólnopolskiego Festiwal Piosenki Tarnowo Podgórne 2024. Długo wyczekiwane wydarzenie muzyczne w Gminie Tarnowo Podgórne odbędzie się tradycyjnie w przestrzeniach Pałacu Jankowice w dniach 20-25 sierpnia. Utalentowani wokaliści z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności przed szeroką publicznością i powalczą o prestiżowe nagrody. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją wydarzenia objęła JM Rektor prof. dr hab. Hanna Kostrzewska z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Zgodnie z ideą festiwalu co roku zagłębiamy się w twórczość innego polskiego artysty. W tym roku uczestnicy konkursu zaśpiewają największe przeboje i najpiękniejsze piosenkiautorstwa Wojciecha Młynarskiego. Wybrzmią wnowych aranżacjachjako hołd dla genialnych, wciąż żywych tekstów mistrza, które wpisały się w historię polskiej muzyki.

Tegoroczna edycja zapewni niezapomniane doznania proponując bogaty program, który mamy nadzieję, że Was zaskoczy i zadowoli. Festiwalowe święto rozpoczniemy 20 sierpnia  Konferencją MusicOn, która jako płaszczyzna rozmów i wymiany doświadczeń stała się ważnym festiwalowym filarem. Drugiego dnia festiwalu, 21 sierpnia wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Tarnowo Podgórne zapraszamy na spotkanie z autorką książki „Kobiety, które śpiewały Młynarskiego” Joanną Nojszewską. Dziennikarka przybliży nam portret życia artystycznego Mistrza Młynarskiego w czasach PRL-u, pełen wrażliwości na drgnienia kobiecej duszy i iskrzący się od anegdot.

Festiwal to coś więcej niż zdrowa, muzyczna rywalizacja. Zakwalifikowani uczestnicy,
w dniach poprzedzających przesłuchania konkursowe 22-23 sierpnia, wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez muzyka, wybitnego wokalistę jazzowego, pedagoga, kompozytora i jurora festiwalu Janusza Szroma. A na finał warsztatowych zmagań 23 sierpnia proponujemy koncert „Młynarski i jazz” w wykonaniuJanusza Szroma i Katarzyny Stroińskiej-Sierant. Jurorski duet zaprezentuje standardy jazzowe Duke’a Ellingtona z polskimi tekstami Wojciecha Młynarskiego. Program ten łączy znane tematy muzyczne z doskonałą, dowcipną warstwą tekstową Mistrza. Artyści do współpracy zaprosili doskonałego saksofonistę Jana Adamczewskiego.

Zwieńczeniem festiwalowego święta będzie koncert galowy laureatów, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 17.00. W przestrzeniach pałacowo-parkowych, na plenerowej sceniezaprezentuje się najlepsza dziesiątka wokalistów. Ostatni festiwalowy wieczór zwieńczy koncert Kasi Moś z zespołem – piosenkarki, kompozytorki, autorki tekstów piosenek. Od początku kariery w 2002r. wydała trzy albumy studyjne: Inspination, Moniuszko 200 i Karin Stanek. W 2017r. reprezentowała Polskę w finale 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Festiwalowe Jury:

  • Katarzyna Stroińska-Sierant – Kierownik Katedra Twórczości i Interpretacji Jazzowej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.
  • Ewa Gajewska-Kiepura – Pedagog, a przede wszystkim specjalista w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych.
  • Janusz Szrom – Muzyk, wybitny wokalista jazzowy, pedagog, wielokrotny Jazzowy Wokalista Roku według plebiscytu miesięcznika JAZZ FORUM, kompozytor, aranżer.

Najlepsi z najlepszych otrzymają unikatowe statuetki wykonywane przez poznańskiego artystę, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe. I miejsce: nagroda 2500 zł, II miejsce: nagroda 1500 zł, III miejsce: nagroda 1000 zł. Tegoroczne GRAND PRIX: w wysokości 1000 EUR ufundowało Stowarzyszenie SAWP. W tym roku zostanie przyznana także nagroda publiczności!   

Zespół akompaniujący:

  • Krzysztof Baranowski – instrumenty klawiszowe, aranżacje
  • Janusz „Kanapa” Jędrzejewski – gitara basowa, kontrabas
  • Ireneusz Budny – instrumenty perkusyjne
  • Łukasz Wons – gitara

Liczymy na waszą obecność!  Więcej informacji o festiwalowym wydarzeniu znajdziecie na stronie www.ofptarnowopodgorne.pl